Zakład Balneologiczny w Sopocie

Sopot już od ponad dwustu lat kojarzy się ludziom z uzdrowiskiem. Już pod koniec wieku osiemnastego, konkretniej w roku 1798, hrabia Sierakowski wybudował na terenie ówczesnej wsi Sopot pierwszy dom letniskowy. Im później, tym domów letniskowych i oczywiście obiektów uzdrowiskowych powstawało coraz więcej.

Jednym z najznamienitszych obiektów uzdrowiskowo-sanatoryjnych w tym mieście jest zakład balneologiczny. Powstał 110 lat temu-czyli w roku 1903, a koszt jego budowy wynosił 460 tysięcy ówczesnych marek. Trudno oszacować, ile to będzie w przeliczeniu na dzisiejsze finanse.

Ten budynek został postawiony na terenie kąpieliska, które w latach trzydziestych wieku dziewiętnastego wybudował Jerzy Haffner. Znakami szczególnymi tego budynku są przede wszystkim: fontanna solankowa znajdująca się od frontu budynku. Grzybek, z którego wypływa roztwór soli w wodzie jest osłonięta lekkim daszkiem, nadającym całej konstrukcji niepowtarzalnej lekkości i swobody. Elewacja budynku ozdobiona jest różnego rodzaju rzeźbami, oraz witrażami, nadającymi niepowtarzalny klimat wiekowego uzdrowiska.

Na fasadzie budynku znajduje się też jeden z najstarszych herbów Sopotu. Okna sali zabiegowych ozdabiają secesyjne witraże. Patrząc na budynek, widzimy w jego północno-wschodniej części wysoki komin, zwieńczony szklaną kopułą. Jako, że same centrum balneologiczne położone jest tuż za sopockim molo, czyli właściwie nad brzegiem morza, ta szklana kopuła, oprócz funkcji punktu widokowego, pełni też funkcję latarni morskiej.

Na terenie  centrum balneologicznego można skorzystać między innymi z kinezyterapii, krioterapii, balneoterapii, hydroterapii, inhalacji, czy kąpieli solankowych, korzystając z usług znajdującego się tam  wojewódzkiego zespołu reumatologicznego.

udynek tegoż zakładu został wpisany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku na listę zabytków. Ludzie, którzy przyjeżdżają do Sopotu w celach wypoczynkowo-sanatoryjnych bardzo często korzystają właśnie z usług tegoż centrum. Dojście do niego, czy dojazd jest stosunkowo łatwy, gdyż znajduje się ono w centrum sopockiego życia-tuż przy molo.

 

Sopot

Oferowane w okolicy molo noclegi, czy apartamenty w Sopocie mają wysokie ceny wynajmu, ponieważ czynnik lokalizacji jest jednym z głównych powodów windowania cen wynajmu, czy sprzedaży nieruchomości.

Usługi tegoż centrum przewidziane są właściwie dla każdego dorosłego człowieka, chcącego poprawić swoją kondycję, zdrowie i samopoczucie.

+ Dodaj wpis

Najnowsze wpisy premium

Zobacz wszystkie wpisy.

Dodaj wpis »

© 2005 - 2013 by ebiznes e-biznes własny biznes