Jak kupować na Allegro?

Witam w Praktycznym Poradniku Kupującego - publikacji, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników korzystających z internetowych serwisów aukcyjnych. Prezentowane tutaj metody bezpiecznego kupowania zostały omówione na podstawie serwisu Allegro.pl - największego serwisu aukcyjnego w polskim Internecie.

Czym jest Allegro?

Choć Allegro ma w swoim tytule dopisek "aukcje on line", to jest to już bardzo przestarzałe określenie tego serwisu. Ja raczej nazwałbym ten serwis wielkim, wirtualnym bazarem, na którym można dostać wszystko - od ubranek dla dzieci, przez sprzęt i programy komputerowe, komórki i sprzęt AGD, po samochody, a nawet mieszkania i domy.

Allegro jest największym serwisem tego typu w Polsce i na razie nie zapowiadają się w tej materii żadne zmiany. Allegro jest reklamowane w największych polskich portalach, m.in. w Wirtualnej Polsce, Onecie i Interii, dlatego zna je ponad 90% Polskich Internautów. Każdego miesiąca na Allegro rejestruje się kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. W chwili pisania tej publikacji, Allegro ma ponad trzy miliony użytkowników, czyli statystycznie - 7,5% ludności Polski jest w nim zarejestrowanych. Oczywiście niekoniecznie jest to zgodne z prawdą, gdyż jak zezwala regulamin, jedna osoba może mieć więcej niż jedno konto w serwisie.

 

Jak podają właściciele serwisu, odsetek oszustw na Allegro jest niewielki (około 0,04%), ale przy liczbie trzech milionów użytkowników, daje to około 1200 aktywnych oszustów! Zagrożenie jest więc bardzo realne. Można je jednak zminimalizować, stosując rady zawarte w tym poradniku.

Dlaczego warto kupować na Allegro?

Mimo braku bezpośredniego kontaktu ze Sprzedającym i najczęściej braku możliwości obejrzenia towaru przed zakupem, warto robić zakupy w Internecie. Głównym atutem zakupów na Allegro są ceny - znacznie niższe od sklepowych, i wygoda, gdyż zakupy same do nas przyjdą ;)

Na Allegro można kupować w tradycyjny sposób (przez licytację), jak również korzystać z ofert "Kup Teraz", czyli zakupu towaru po stałej cenie, bez udziału w licytacji. W obu przypadkach ceny towarów są z reguły niższe od sklepowych, zaraz wyjaśnię dlaczego.

Licytacje.

Na licytacje wystawiane są głównie przedmioty używane, których Sprzedający już nie potrzebują, a mogą przydać się innym. W aukcjach tych zwróć szczególną uwagę na stan przedmiotu, nawet drogą mailową zapytaj o to Sprzedającego. Niejednokrotnie zdarzało się, że użytkownicy kupowali na aukcji towar uszkodzony i oburzali się po otrzymaniu przesyłki. Tymczasem towar był wystawiony w podkategorii "uszkodzony" i choć w opisie Sprzedawca nie podał dokładnie na czym polega uszkodzenie, Licytujący muszą się liczyć z tym, że uszkodzenia nie da się łatwo i tanio naprawić.

Na licytacjach ceny powinny być niższe od sklepowych. Sprzedający zazwyczaj wystawiają na licytację towary za cenę rzędu 25-75% tej, którą chcieliby otrzymać. Wyjątkiem są oczywiście aukcje promocyjne od 1zł, ale sprzedawane na nich towary zaliczają się raczej do kategorii, którą opiszę później.

Może się zdarzyć, że końcowa cena licytacji będzie większa od sklepowej (np. któryś z licytujących podbije ją tak wysoko, bo sam nie orientuje się w wartości kupowanego towaru, lub Sprzedający specjalnie podbije ofertę z innego konta). Dlatego zawsze przed złożeniem oferty kupna, dowiedz się jaka jest cena tego towaru w rzeczywistym świecie. Dowiedz się również ile wynoszą koszta przesyłki i czy możliwy jest odbiór osobisty.

Wieloprzedmiotowe oferty "Kup Teraz"

Widziałeś kiedyś na Allegro towary sprzedawane w Tele-Marketach? Ich internetowe ceny były znacznie niższe od telewizyjnych, prawda? Czy wobec tego towary sprzedawane na Allegro są gorsze jakościowo od tych w Tele-Marketach? NIE! Prześledźmy koszty, jakie ponoszą dwie firmy: jedna internetowa, druga telewizyjna:

  Tele-Market
 • wykupienie czasu na emisję programu reklamowego - kilka (może kilkanaście) tysięcy dziennie;
 • zatrudnienie aktorów - kilkanaście (może kilkadziesiąt) tysięcy za jeden reklamowany przedmiot;
 • zatrudnienie copywritera;
 • koszty utrzymania studia nagraniowego;
 • zatrudnienie teleoperatorów;
 • i pewnie jeszcze wiele innych kosztów, o których ludzie z zewnątrz nie mają pewnie pojęcia...
  Firma internetowa:
 • wykupienie domeny - kilkaset złotych rocznie;
 • utrzymanie serwera - tysiąc (lub kilka tysięcy) rocznie;
 • utrzymanie stałego łącza internetowego - kilkadziesiąt do kilkuset złotych miesięcznie;
 • zatrudnienie copywritera;
 • zatrudnienie webmastera;
 • koszt reklamy aukcji na stronie głównej Allegro - około 100zł za dwa tygodnie
 • Oczywiście koszty przedstawione w tym zestawieniu, szczególnie dla Tele-Marketu, są tylko orientacyjne i mają na celu porównanie rzędu wielkości opłat, jakie mają sklep internetowy (lub Sprzedawca na Allegro) i Tele-Market. Jak widzisz, towary na aukcjach są znacznie niższe, gdyż koszty jakie ponoszą Sprzedający również są niższe.

  Nawet jeśli prezentowany w telewizji towar można taniej kupić w sklepie, istnieje szansa, że na Allegro będzie on jeszcze tańszy. Sprzedający na Allegro są bowiem w większości przypadków bezpośrednimi importerami tych towarów, co oznacza, że kupując od nich, omijamy gęstą sieć pośredników i hurtowni, oszczędzając na ich prowizjach i marży.

  Komentarze::.
  Autor: maja         Data: 2013-04-28 22:39:38
  zmiany na allegro porażka zero przejrzystości spadła oglądalność i sprzedaż obsługa trudna zmieńcie coś tego się nikt nie spodziewał
  Autor: Marta_2060         Data: 2012-02-24 17:10:33
  Ja też jestem poszkodowana przez nataliafs. sprawę również zgłosiłam na policję i cały czas czekam co dalej.
  Autor: TVN         Data: 2012-01-12 19:31:42
  Pani Natalia FS z Moto Trade poszukiwana przez Prokuraturę oraz Policję z Wrocławia!
  Kto kolwiek widział tą kobiete proszony jest o kontakt z lokalnymi organami ścigania!
  Autor: Kuba         Data: 2011-12-20 12:58:45
  tak zgadza się również skierowałem zawiadmienie do prokuratury na nataliafs firmy mototrade,podobno tak sprzedająca pompy kobieta jest głuchoniema, z pewnościa w sądzie odzyska głos jak usłyszy wyrok :)
  Autor: patika_2011         Data: 2011-06-01 22:06:38
  czy mieszkajac za granica w Egipcie jest mozliwosc zamawiania na Allegro i dostarczenia tych rzeczy bezposrednio do Egiptu?
  Wszystkich komentarzy: 64
  Przejdź do strony: 1 2 3 4 5 6 7
  Dodaj swój komentarz


© 2005 - 2024 by ebiznes e-biznes własny biznes